DEUTSCHE TELEKOM NABÍZÍ STŘEDOEVROPSKÝM STÁTŮM SYSTÉM ŘÍZENÍ DOPRAVY A KRIZOVÝCH SITUACÍ VYVINUTÝ V ČR

Central Europe Mobility Atlas (CEMA) je systém monitoringu a řízení mobility, vyvinutý ve spolupráci T-Mobile a VŠB - Technickou univerzitou Ostrava

Řešení vzniklo a testovalo se v České republice a postupně se bude zavádět v Polsku, Rakousku, Slovensku, Maďarsku, Chorvatsku a Slovinsku

CEMA pracuje s anonymizovanými daty z mobilní sítě a z připojených GPS palubních jednotek aut

Velkým oceněním pro české inženýry, analytiky a vývojáře je volba společnosti Deutsche Telekom, která si vybrala řešení Central Europe Mobility Atlas a bude jej implementovat v dalších evropských zemích. Tento systém vyvinul český T-Mobile ve spolupráci s VŠB -Technickou univerzitou Ostrava, a to v rámci platformy Centra pro rozvoj dopravních systémů (RODOS). Deutsche Telekom ho představil dnes na konferenci Transport Research Arena (TRA) 2016 ve Varšavě.

„Monitoring aktuální mobility představuje pro technologické společnosti velkou výzvu, především v oblasti sběru a vyhodnocení velkého množství dat v reálném čase. Jsme rádi, že se naše dlouhodobá spolupráce s Technickou univerzitou Ostrava zúročila a Deutsche Telekom si naše řešení provozované úspěšně v České republice, vybral pro nasazení v dalších evropských zemích,“ říká Lukáš Kovárník, manažer rozvoje ICT řešení ve společnosti T-Mobile.

„CEMA je unikátní systém, spojující, poprvé v historii, anonymní data o pohybu obyvatel z různých států tak, aby poskytované informace ukázaly globální pohled na danou situaci,“ vysvětluje Martin Hájek, Head manager Centra pro rozvoj dopravních systémů (RODOS) a dodává: „Důvodem vzniku systému byla i skutečnost, že doposud neexistovaly takto komplexní informace, které by umožnily analyzovat a odhadovat dynamiku mobility (výskyt a pohyb obyvatel) na větším množství územních celků včetně jejich příhraničí a to téměř bezprostředně.“

Technické řešení je postaveno na analýze dat z více datových zdrojů. Jedním z nich jsou anonymizovaná big data mobilního operátora - získaná z mobilní sítě, dále pak připojené GPS palubní jednotky aut (OBU), sdílející svoji polohu, a v neposlední řadě analýza předešlých krizových situací, například povodní. Díky tomu, že zpracování vstupních dat probíhá v reálném čase, reaguje systém ihned, a může tak obratem informovat například složky Integrovaného záchranného systému (IZS), jež se díky němu rychle připraví a včas reagují. V případě krize informace z CEMA pomáhají situaci efektivně řídit a zajistit.

CEMA má ale mnohem širší přesah. Informace v online režimu a historie informací z tohoto systému může zásadním způsobem ovlivnit rozhodování v plánování hromadné dopravy, výstavby dopravní infrastruktury, napomoci k efektivnímu rozhodování v oblasti cestovního ruchu a dalších odvětvích, která závisí na mobilitě obyvatel. CEMA je také jedním ze základních technologických prvků konceptu SmartCities.

    


 
O společnosti

Společnost T-Mobile Czech Republic, člen mezinárodní telekomunikační skupiny Deutsche Telekom, je s více než 6,2 miliony zákazníků jedničkou na českém trhu. T-Mobile je integrovaným operátorem a kromě mobilních a pevných telekomunikačních služeb nabízí i komplexní ICT řešení. Svým klientům poskytuje nadstandardní služby ve vysokorychlostní síti, což prokazuje i srovnávací měření kvality sítí umlaut (dříve P3), v němž T-Mobile již potřetí získal ocenění Best-in-Test.

T-Mobile Czech Republic klade důraz na odpovědný přístup k okolí a ke společnosti. Drží se férových pravidel podnikání, pomáhá na svět prospěšným aplikacím a službám, podporuje neziskové organizace, drobné podnikatele i jednotlivce a pomáhá při mimořádných událostech. Zaměstnanci společnosti působí jako dobrovolníci na řadě míst celé republiky.

Více informací o společnosti najdete na www.t-mobile.cz, www.t-press.cz (portál pro novináře), www.t-mobile.cz/pomahame (informace o společenské odpovědnosti) a www.rozjezdy.cz (T-Mobile Rozjezdy – program podpory drobných podnikatelů). 

Kontakt na tiskové oddělenípress@t-press.cz