Klik pro klid: T-Mobile ve spolupráci s Policií ČR a Ministerstvem vnitra spouští projekt zaměřený na bezpečné užívání internetu

Prolomená hesla, podvodné hovory a zprávy, falešné inzeráty. V prvních pěti měsících letošního roku zaznamenala Policie ČR více než 7000 online podvodů, o pouhé dva tisíce méně než za celý rok 2021. Na rostoucí aktivitu kyberzločinců nyní reaguje nový preventivní projekt Klik pro klid, který zaštiťuje T-Mobile ve spolupráci s Policií ČR a Ministerstvem vnitra.

Cílem projektu Klik pro klid je upozornit na nejčastější typy podvodných jednání a pomoci ochránit a edukovat internetové uživatele v době, kdy útoky nabývají na frekvenci a jsou stále sofistikovanější. Projekt se zaměřuje především na seniory, kteří se stávají obětí útoků nejčastěji, a upozorňuje na konkrétní zločiny, se kterými se mohou setkat – ať už jde o podvodné mobilní platby, reverzní inzertní podvody či pokusy o prolomení hesla.

Zvýšenou aktivitu kyberzločinců potvrzuje i Policie ČR, která za loňský rok eviduje přes devět tisíc trestných činů spáchaných v kyberprostoru a v letošním roce očekává dokonce počet přesahující deset tisíc. Zvyšuje se přitom také promyšlenost jednotlivých útoků, jak dokládají konkrétní příklady podvodů. „Trestné činy páchané přes internet jsou stále propracovanější a odhalit podvodníka může být problém i pro relativně zkušeného internetového uživatele. Proto v rámci projektu Klik pro klid ukazujeme reálné kyberzločiny, se kterými se v naší praxi setkáváme,“ doplňuje Zuzana Pidrmanová, vedoucí oddělení prevence Policejního prezidia.

Rostoucí podíl trestné činnosti na internetu potvrzuje i Ministerstvo vnitra. „Za oblast prevence kybernetické kriminality je naprosto klíčové věnovat se komplexní prevenci se zaměřením na všechny uživatele. Na tom už se Ministerstvo vnitra aktivní podílí a jsme rádi, že můžeme být součástí projektu, který šíří osvětu a vzdělává občany k bezpečnému chování na internetu,“ uvádí Lucie Kosová za oblast prevence kybernetické kriminality. 

Partnerem projektu se stala společnost T-Mobile, pro kterou je osvěta seniorů a dalších zranitelných skupin v oblasti internetové bezpečnosti klíčovým tématem.

„Z pozice poskytovatele ICT služeb vnímáme jako svou povinnost podílet se na osvětě v oblasti internetové bezpečnosti. Jako operátor se prostřednictvím svých zákazníků často setkáváme s případy podvodného jednání, a proto vítáme zapojení do projektu, který pomůže chránit a vzdělávat internetové uživatele všech věkových kategorií,“ doplňuje Jakub Ludvík, manažer korporátní bezpečnosti v T-Mobile.

Součástí projektu Klik pro klid je vlastní microsite, kde uživatelé naleznou bezpečnostní desatero, tipy, jak se na internetu pohybovat bezpečně, a konkrétní příklady z praxe reálných podvodů. Projekt podpoří také kampaň na sociálních sítích a další video obsah určený k osvětě na veřejných místech, jakými jsou například čekárny u lékařů nebo veřejné knihovny, doplněný informačními letáky.

První fázi projektu odstartovaly dvě edukační přednášky v Magenta Experience Center, které proběhly v dubnu a červnu a zaměřily se na bezpečnost hesel a mobilní platby. Magenta Experience Center se dlouhodobě věnuje vzdělávání na téma bezpečnosti na internetu nejen pro seniory, ale i pro základní školy. Na tyto workshopy se může zaregistrovat každá základní škola a na ty veřejné kdokoliv, kdo má o dané téma zájem. Od října 2021 tak prošlo našimi vzdělávacími programy přes 1700 dětí.


 
O společnosti

T-Mobile je největší operátor v ČR, který poskytuje mobilní služby již 6,3 milionu zákazníků. Neustále inovuje a rozšiřuje mobilní infrastrukturu, provozuje již více než 1 042 5G vysílačů a svou sítí páté generace pokrývá 21 % obyvatel ČR. Jako digitální leader T-Mobile zásadně přispívá digitalizaci Česka také budováním a rozvojem optické infrastruktury s cílem naplnit svou dlouhodobou vizi o Propojené zemi.

Na průmyslovém využití 5G sítí T-Mobile spolupracuje s předními českými technickými univerzitami, na nichž buduje privátní kampusové sítě. Společné projekty v podobě inovačních hubů a testbedů pak cíleně podporují digitalizaci firem, startupy a rozvoj inovačního prostředí v ČR.

T-Mobile je stabilním a silným partnerem malých i velkých firem, kterým nabízí nejmodernější datacentra a pokročilá řešení pro bezpečnou a spolehlivou správu dat. Služby v oblasti kybernetické bezpečnosti či cloudová a systémová řešení využívají nejen korporace a státní správa, ale také drobní živnostníci.
Jednou z priorit společnosti je ohleduplné a udržitelné podnikání. Kromě naplňování konkrétních cílů v rámci iniciativy Green Deal se T-Mobile dlouhodobě zaměřuje i na zmírnění digitální propasti a mentální wellbeing a podporu společensky zodpovědných aktivit. Vůči společnosti jako celku pak přijal auditovatelný závazek, že do konce roku 2024 budou mít jeho CSR aktivity přímý dopad na 555 200 jedinců. Společnost cíleně podporuje neziskové organizace i jednotlivce, pomáhá při mimořádných událostech a její zaměstnanci se pravidelně zapojují do řady dobrovolnických aktivit po celé ČR.
T-Mobile je členem národní sítě UN Global Compact a její služby byly již potřetí hodnoceny jako nejlepší v Best-in-test UMLAUT (dříve P3).

Více informací o společnosti najdete na www.t-mobile.cz.

Kontakt na tiskové oddělenípress@t-press.cz

X