Síť pro „Internet v oblacích“ je připravena ke startu

Satelit pro EAN otestován a připraven ke komerčnímu provozu
Rychlé širokopásmové připojení během letu pro letecké společnosti a pasažéry
Prvním komerčním zákazníkem jsou aerolinky British Airways

European Aviation Network (EAN), první integrovaná síť pro Evropu kombinující satelitní síť v pásmu S a pozemní LTE, je připravena ke komerčnímu provozu. Společnosti Deutsche Telekom (DT) a Inmarsat se svým technologickým partnerem, společností Nokia, dokončily poslední technologický milník ve vývoji této sítě otestováním satelitu Inmarsat uvedeného do provozu v září 2017. Mezi první zákazníky nové služby bude patřit letecká společnost British Airways.

Pozemní síť EAN tvoří zhruba 300 vysílačů instalovaných ve všech 28 členských státech Evropské unie a dále ve Švýcarsku a Norsku. T-Mobile Czech Republic v jejím rámci nainstaloval a zprovoznil čtyři vysílače potřebné k pokrytí území České republiky a přilehlého okolí.

„Síť EAN je průkopnickým a inovativním evropským projektem. Pasažérům v letadle bude nyní během letu poskytovat nepřerušované vysokorychlostní připojení o rychlostech, které mohou přesahovat 75 Mbit/s na jedno letadlo, protože aerolinky se o kapacitu sítě nebudou muset dělit s žádným klientem mimo oblast leteckého průmyslu,“ říká Milan Hába, ředitel rozvoje nového businessu T-Mobile, který má projekt EAN na starost za českého člena skupiny DT. Integrovaná pozemní síť LTE je navíc plně škálovatelná tak, aby dokázala i do budoucna vyhovět rostoucím požadavkům cestujících na rychlost internetového připojení během letu.

Služba byla vyzkoušena během několika letů, při nichž probíhalo testování funkčnosti integrované satelitní a pozemní LTE sítě. Zkušební lety potvrdily, že síť v praxi splňuje projektované provozní parametry a poskytuje bezkonkurenčně nízkou latenci (méně než 100 ms). Zařízení pro EAN, které se vyznačuje malým rozměrem a nízkou hmotností, lze navíc v letadlech nainstalovat rychle a snadno.

Letecké společnosti budou moci „Internet v oblacích“ komerčně nabízet svým cestujícím od první poloviny letošního roku. Jako první se tuto novou službu chystá zařadit do nabídky skupina International Airlines Group, která již začala s instalací zařízení pro EAN ve svých letadlech. Tuto skupinu tvoří mimo jiné letecké společnosti British Airways, Iberia, Aer Lingus a Vueling. 

Fotografie ke stažení zde.


 
O společnosti

 

T-Mobile je největší operátor v ČR, který poskytuje mobilní služby již 6,3 milionům zákazníků. Neustále inovuje a rozšiřuje mobilní infrastrukturu a jako digitální leader T-Mobile zásadně přispívá digitalizaci Česka budováním a rozvojem optické infrastruktury s cílem naplnit svou dlouhodobou vizi o Propojené zemi.
Na průmyslovém využití 5G sítí T-Mobile spolupracuje s předními českými a moravskými technickými univerzitami, na nichž buduje privátní kampusové sítě. Společné projekty v podobě inovačních hubů a testbedů pak cíleně podporují digitalizaci firem, startupy a rozvoj inovačního prostředí v ČR.
T-Mobile je stabilním a silným partnerem malých i velkých firem, kterým nabízí nejmodernější datacentra a pokročilá řešení pro bezpečnou a spolehlivou správu dat. Služby v oblasti kybernetické bezpečnosti či cloudová a systémová řešení využívají nejen korporace a státní správa, ale také drobní živnostníci.
Jednou ze strategických priorit společnosti je ohleduplné a udržitelné podnikání. V rámci ESG agendy se T-Mobile dlouhodobě zaměřuje na opatření vedoucí ke zmírnění klimatických změn a zvyšování digitální gramotnosti české populace. Operátor cíleně podporuje neziskové organizace a znevýhodněné skupiny a pomáhá při mimořádných událostech.
T-Mobile je členem národní sítě UN Global Compact a její služby byly již potřetí hodnoceny jako nejlepší v Best-in-test UMLAUT (dříve P3).

Více informací o společnosti najdete na www.t-mobile.cz.

Kontakt na tiskové oddělenípress@t-press.cz

X