Síť pro „Internet v oblacích“ je připravena ke startu

Satelit pro EAN otestován a připraven ke komerčnímu provozu
Rychlé širokopásmové připojení během letu pro letecké společnosti a pasažéry
Prvním komerčním zákazníkem jsou aerolinky British Airways

European Aviation Network (EAN), první integrovaná síť pro Evropu kombinující satelitní síť v pásmu S a pozemní LTE, je připravena ke komerčnímu provozu. Společnosti Deutsche Telekom (DT) a Inmarsat se svým technologickým partnerem, společností Nokia, dokončily poslední technologický milník ve vývoji této sítě otestováním satelitu Inmarsat uvedeného do provozu v září 2017. Mezi první zákazníky nové služby bude patřit letecká společnost British Airways.

Pozemní síť EAN tvoří zhruba 300 vysílačů instalovaných ve všech 28 členských státech Evropské unie a dále ve Švýcarsku a Norsku. T-Mobile Czech Republic v jejím rámci nainstaloval a zprovoznil čtyři vysílače potřebné k pokrytí území České republiky a přilehlého okolí.

„Síť EAN je průkopnickým a inovativním evropským projektem. Pasažérům v letadle bude nyní během letu poskytovat nepřerušované vysokorychlostní připojení o rychlostech, které mohou přesahovat 75 Mbit/s na jedno letadlo, protože aerolinky se o kapacitu sítě nebudou muset dělit s žádným klientem mimo oblast leteckého průmyslu,“ říká Milan Hába, ředitel rozvoje nového businessu T-Mobile, který má projekt EAN na starost za českého člena skupiny DT. Integrovaná pozemní síť LTE je navíc plně škálovatelná tak, aby dokázala i do budoucna vyhovět rostoucím požadavkům cestujících na rychlost internetového připojení během letu.

Služba byla vyzkoušena během několika letů, při nichž probíhalo testování funkčnosti integrované satelitní a pozemní LTE sítě. Zkušební lety potvrdily, že síť v praxi splňuje projektované provozní parametry a poskytuje bezkonkurenčně nízkou latenci (méně než 100 ms). Zařízení pro EAN, které se vyznačuje malým rozměrem a nízkou hmotností, lze navíc v letadlech nainstalovat rychle a snadno.

Letecké společnosti budou moci „Internet v oblacích“ komerčně nabízet svým cestujícím od první poloviny letošního roku. Jako první se tuto novou službu chystá zařadit do nabídky skupina International Airlines Group, která již začala s instalací zařízení pro EAN ve svých letadlech. Tuto skupinu tvoří mimo jiné letecké společnosti British Airways, Iberia, Aer Lingus a Vueling. 

Fotografie ke stažení zde.


 
O společnosti

Společnost T-Mobile Czech Republic, člen mezinárodní telekomunikační skupiny Deutsche Telekom, je s více než 6,2 miliony zákazníků jedničkou na českém trhu. T-Mobile je integrovaným operátorem a kromě mobilních a pevných telekomunikačních služeb nabízí i komplexní ICT řešení. Svým klientům poskytuje nadstandardní služby ve vysokorychlostní síti, což prokazuje i srovnávací měření kvality sítí umlaut (dříve P3), v němž T-Mobile již potřetí získal ocenění Best-in-Test.

T-Mobile Czech Republic klade důraz na odpovědný přístup k okolí a ke společnosti. Drží se férových pravidel podnikání, pomáhá na svět prospěšným aplikacím a službám, podporuje neziskové organizace, drobné podnikatele i jednotlivce a pomáhá při mimořádných událostech. Zaměstnanci společnosti působí jako dobrovolníci na řadě míst celé republiky.

Více informací o společnosti najdete na www.t-mobile.cz, www.t-press.cz (portál pro novináře), www.t-mobile.cz/pomahame (informace o společenské odpovědnosti) a www.rozjezdy.cz (T-Mobile Rozjezdy – program podpory drobných podnikatelů). 

Kontakt na tiskové oddělenípress@t-press.cz