T-MOBILE A AGC GLASS EUROPE TESTUJÍ PRŮHLEDNÉ SKLENĚNÉ ANTÉNY A OKENNÍ SKLO S NIŽŠÍM ÚTLUMEM SIGNÁLU

  • První testy konceptů úspěšně dokončeny
  • Skleněné antény pro mobilní sítě – možné řešení pro historická centra měst a hustě obydlené oblasti
  • Nová okenní skla s termoizolačními vlastnostmi, ale s nižším útlumem šíření signálu pro nemovitosti i železniční vagóny
  • Rychlé vylepšení pokrytí a zvýšení kapacity mobilních sítí, včetně 5G

Praha, 10. prosince 2020 – Společnosti T-Mobile Czech Republic a AGC Glass Europe úspěšně dokončily první testy nového typu antén pro mobilní sítě WAVEATTOCH®. Ty jsou určeny k instalaci přímo na skleněné fasády či okna domů. Jejich umístění je velmi rychlé a mohou tak pomoci zlepšit kvalitu pokrytí a kapacitu mobilních sítí, včetně 5G, zejména v historických centrech měst, kde je standardní umístění klasických antén na stěny domů nevhodné. Díky tomu, že je anténa WAVEATTOCH vyrobena ze skla a tedy průhledná, splyne přirozeně s městským prostředím.

Požadavky na dostatečnou kapacitu stávajících mobilních sítí, stejně jako budoucí pokrytí technologií 5G zejména v hustě zalidněných oblastech, představuje velkou výzvu pro operátory. Instalace klasických antén na fasády domů je nejen časově a finančně náročná, ale velmi často kvůli ochraně kulturního dědictví v historických centrech měst nemožná. Proto T-Mobile se společností AGC Glass Europe zahájil testování inovativního řešení – unikátních průhledných skleněných antén.

Antény byly testovány spolu s dalším originálním řešením – termoizolačním okenním sklem WAVETHRU, jehož povrch je speciálně upraven pro snadnější průchod mobilního signálu. WAVETHRU® totiž deseti až stonásobně sníží útlum mobilního signálu (v závislosti na frekvenčním pásmu signálu) při zachování všech jeho klíčových termoizolačních vlastností. Novinka má potenciál využití nejen ve stavebnictví, ale i u dalších objektů, kde se termoizolační skla s pokovenou vrstvou používají – například u moderních železničních vagonů.

„Líbí se mi myšlenka použití skleněných antén na fasádě a díky testům jsme chtěli poznat všechny výhody tohoto řešení. Protože tento koncept přináší nové možnosti pro budování mobilních sítí, zejména v historických centrech měst, jako je Praha. Skleněné antény nám umožní zlepšit pokrytí a kapacitu sítě ve vytížených oblastech,“ říká Thomas Schweinhuber, manažer mezinárodního inženýringu přístupových sítí společnosti T-Mobile Czech Republic.

„Přizpůsobili jsme naše řešení potřebám T-Mobile. Například jsme přidali frekvence 1,8 a 2,1 GHz ke stávajícím Sub-6 pásmům (2,6–6 GHz). Získané poznatky jsou velmi významné pro náš rozvoj v Evropě,“ říká Philipp Jaeger, Account Manager pro telekomunikace společnosti AGC Glass Europe.

Samotný test, který proběhl ve třetím čtvrtletí letošního roku, zahrnoval umístění skleněných antén WAVEATTOCH zhruba ve výšce 10 metrů na okna centrály T-Mobile na pražských Roztylech. Zároveň byla vyměněna stávající okenní skla za skla WAVETHRU s nižším útlumem průchodu signálu v místech instalovaných antén. Testování hlasových a datových služeb probíhalo na frekvencích v pásmu 1 800 MHz a 2 100 MHz zejména v síti 4G. Použité 2x2 MIMO panelové antény jsou zcela průhledné s tenkým rámečkem. Jejich umístění na okně tak není na první pohled patrné.

První výsledky u obou konceptů prokázaly, že se jedná o funkční řešení, která by mohla operátorům pomoci především ve městech uspokojit neustále rostoucí poptávku po vysokorychlostním mobilním přístupu k internetu. Testy prokázaly, že skla WAVETHRU přispěla k vylepšení kvality signálu a pokrytí na definovaných místech. 

Fotografie jsou k dispozici ZDE.

..................................................................................................................................................................................................

O společnosti AGC Glass Europe

Společnost AGC Glass Europe vyrábí, zpracovává a uvádí na trh ploché sklo pro stavební sektor (exteriérové a interiérové aplikace), automobilový průmysl (originální i náhradní skla) a různá průmyslová odvětví (doprava, solární energetika a špičkové technologie). Ve svých více jak 100 průmyslových závodech v Evropě a s přibližně 16 000 zaměstnanci je přední evropskou sklářskou společností, která je součástí japonské skupiny AGC, světového lídra ve výrobě plochého skla.

Více informací naleznete na www.agc-glass.eu (korporátní stránky), www.agc-yourglass.com (skla pro stavebnictví a interiérový design) a www.agc-automotive.com (automobilové sklo).

Wave je projekt iniciovaný AGC. Předkládá škálu inovativních řešení pro telekomunikace, která poskytují zlepšení konektivity jak ve vnějším prostoru měst, tak i v interiérech budov. AGC má již 40 let zkušenosti v oblasti telekomunikací pro automobily a elektronické systémy. V Evropě se nová řešení Wave pro architekturu právě připravují k uvedení na trh, plánovanému na rok 2021. Více informací najdete na www.wavebyagc.com.    


 
O společnosti

 

T-Mobile je největší operátor v ČR, který poskytuje mobilní služby již 6,5 milionům zákazníků. Neustále inovuje a rozšiřuje mobilní infrastrukturu a jako digitální leader T-Mobile zásadně přispívá digitalizaci Česka budováním a rozvojem optické infrastruktury s cílem naplnit svou dlouhodobou vizi o Propojené zemi.
Na průmyslovém využití 5G sítí T-Mobile spolupracuje s předními českými a moravskými technickými univerzitami, na nichž buduje privátní kampusové sítě. Společné projekty v podobě inovačních hubů a testbedů pak cíleně podporují digitalizaci firem, startupy a rozvoj inovačního prostředí v ČR.
T-Mobile je stabilním a silným partnerem malých i velkých firem, kterým nabízí nejmodernější datacentra a pokročilá řešení pro bezpečnou a spolehlivou správu dat. Služby v oblasti kybernetické bezpečnosti či cloudová a systémová řešení využívají nejen korporace a státní správa, ale také drobní živnostníci.
Jednou ze strategických priorit společnosti je ohleduplné a udržitelné podnikání. V rámci ESG agendy se T-Mobile dlouhodobě zaměřuje na opatření vedoucí ke zmírnění klimatických změn a zvyšování digitální gramotnosti české populace. Operátor cíleně podporuje neziskové organizace a znevýhodněné skupiny a pomáhá při mimořádných událostech.

Více informací o společnosti najdete na www.t-mobile.cz.

Kontakt na tiskové oddělenípress@t-press.cz