Vyrazte na dovolenou v pravou chvíli a bez stresu

Praha 25. června 2019 - Určitě to znáte taky - je sobota ráno, kufry sbaleny, všichni členové rodiny se těší a jen co vyjedete na dálnici – kolona! I takový průběh může mít začátek vaší dovolené během prvního prázdninového víkendu. Z loňské analýzy anonymizovaných mobilních dat T-Mobile vyplývá, že se podobný scénář bezpochyby bude opakovat i letos, a že tento týden si bere dovolenou opět většina z nás.

 

Poslední červnová sobota je dnem, kdy odjíždí do zahraničí nejvíce lidí. V tento den se z celého víkendu přesunulo za hranice 42 % lidí, pátek si pro svoje cestování vybralo 26% a v neděli pak 32 %. V inkriminovaný víkend se vydá na cesty o 57 % Čechů více, než je tomu o víkendech běžných. Jejich nejoblíbenějšími destinacemi tradičně zůstávají Slovensko, Chorvatsko a Itálie.

Obecně však během letních víkendů roste počet cestujících na silnicích. „Konkrétně se během pátku přepraví o 23% cestujících víc, v sobotu a v neděli se cestující musí připravit na skutečnost, že silnice sdílí o 65% respektive 87% více lidí, než je tyto dny obvyklé,“ vysvětluje Lukáš Kovárník, manažer rozvoje ICT řešení společnosti T-Mobile, a dodává: „V tomto případě je dobrá analýza mobility na základě anonymizovaných dat z mobilní sítě opravdu užitečná, její výsledky ušetří lidem nejen čas, ale v tomto případě i spoustu nepříjemných chvil za volantem.“

Velké rozdíly lze také očekávat v konkrétních časech – pro pátek je typické, že lidé nejvíce vyjíždějí po pracovní době od 15:30 do 22 hodin, přičemž dopravní špička nastává odpoledne mezi pátou a šestou hodinou. Je lepší v tuto dobu vůbec nevyjíždět. To samé platí také po celou sobotu, kdy velmi silný provoz můžete čekat už od brzkého rána s absolutním vrcholem kolem poledne. Silný provoz ustává až kolem sobotní 18. hodiny. Neděle bude mít velmi podobný průběh s vrcholem mezi jednou až pátou odpoledne.

Letošní léto bude pro všechny řidiče velmi náročné. Silničáři plánují opravy mnoha úseků silnic prvních i nižších tříd. Bude také pokračovat rekonstrukce dálnice D1, v letošním roce v rekordní délce sedmdesáti kilometrů. Na těchto úsecích se v zúžení dají očekávat dlouhé kolony. Ideální způsob, jak se jim vyhnout a cestovat v klidu, je vzít si v pátek půl dne dovolené a vydat se na cestu již ráno, maximálně pak do 14:30 hodin. Další variantou je v sobotu si pořádně přivstat a vyrazit kolem páté – šesté ráno. Nebo se naopak v klidu vyspat a vyjet večer po 19. hodině. Případně nechat odjezd až na nedělní ráno.

Data získal T-Mobile z detailního měření pohybu Čechů do zahraničí během loňského prvního prázdninového víkendu. 


 
O společnosti

 

T-Mobile je největší operátor v ČR, který poskytuje mobilní služby již 6,3 milionům zákazníků. Neustále inovuje a rozšiřuje mobilní infrastrukturu a jako digitální leader T-Mobile zásadně přispívá digitalizaci Česka budováním a rozvojem optické infrastruktury s cílem naplnit svou dlouhodobou vizi o Propojené zemi.
Na průmyslovém využití 5G sítí T-Mobile spolupracuje s předními českými a moravskými technickými univerzitami, na nichž buduje privátní kampusové sítě. Společné projekty v podobě inovačních hubů a testbedů pak cíleně podporují digitalizaci firem, startupy a rozvoj inovačního prostředí v ČR.
T-Mobile je stabilním a silným partnerem malých i velkých firem, kterým nabízí nejmodernější datacentra a pokročilá řešení pro bezpečnou a spolehlivou správu dat. Služby v oblasti kybernetické bezpečnosti či cloudová a systémová řešení využívají nejen korporace a státní správa, ale také drobní živnostníci.
Jednou ze strategických priorit společnosti je ohleduplné a udržitelné podnikání. V rámci ESG agendy se T-Mobile dlouhodobě zaměřuje na opatření vedoucí ke zmírnění klimatických změn a zvyšování digitální gramotnosti české populace. Operátor cíleně podporuje neziskové organizace a znevýhodněné skupiny a pomáhá při mimořádných událostech.
T-Mobile je členem národní sítě UN Global Compact a její služby byly již potřetí hodnoceny jako nejlepší v Best-in-test UMLAUT (dříve P3).

Více informací o společnosti najdete na www.t-mobile.cz.

Kontakt na tiskové oddělenípress@t-press.cz

X