2G modernizace za polovinou, investice do páteřních připravují T-Mobile na příchod nových technologií

  • Na konci září bylo vyměněno 2270 2G vysílačů (50 % z celkového počtu)
  • T-Mobile buduje novou vysokokapacitní páteřní optickou síť
  • Nová infrastruktura bude připravena na sítě nové generace

Praha, 16. října 2009 - Modernizace 2G sítě T-Mobile tento měsíc vstoupila do své druhé, závěrečné fáze. Během projektu, který započal v říjnu 2008, je postupně vyměňováno všech 4540 základnových stanic. Nová technologie od společnosti Huawei přinese zákazníkům především kvalitnější hlasové
a datové služby či pokrytí EDGE dostupné všude tam, kde je signál T-Mobile. Operátor však v letošním roce neinvestuje jen do GSM sítě.

Vedle 2G modernizace se totiž T-Mobile intenzivně připravuje na příchod dalších technologií, jako např. mobilní sítě nové generace či telefonní služby založené na využití IP. Hlavním stavebním kamenem je tzv. "Dark Fibre" - vybudování více než šesti tisíc kilometrů nové páteřní optické sítě, která nabídne kapacitu až 60×10 Gbit/s. Ta poskytne dostatečný prostor pro přenosy velkého množství dat, které lze s příchodem těchto technologií očekávat.

Z pohledu zákazníka nyní nejdůležitější projekt - modernizace GSM sítě - je dokončen na celé Moravě, ve Slezsku a v jižních a západních Čechách. Do června 2010, kdy bude proces výměny završen, přijdou na řadu severní Čechy, Praha, střední a východní Čechy.

Dosud nejrychlejší instalace nové základnové stanice trvala 24 sekund. Ta nejdelší, na brněnském výstavišti, zabrala 8 hodin, neboť technologie této BTS obsahující celkem 20 sektorů se nalézala ve 13 samostatných kabinetech, zatímco u běžné BTS se vejde do jednoho či maximálně dvou. Průměrná výměna BTS trvá 10 až 20 minut v případě vnitřní, a 2 hodiny v případě venkovní základnové stanice. Na modernizaci 2G sítě T-Mobile pracuje každý den paralelně 5 až 7 týmů, jejichž práci koordinují experti T-Mobile a technici Huawei z dohledového centra v Praze.

Díky modernizaci nabídne T-Mobile zákazníkům ještě vyšší kvalitu své sítě. Například ukazatel Call Drop Rate, který sleduje počet předčasně ukončených hovorů, poklesl o 33 procent. Kromě toho přinesou nové základnové stanice citelné energetické úspory, ale i důležitý prostor pro umístění nových technologických prvků sítí 3G či NGMN. Zvýší se také efektivita provozu, protože celá 2G síť bude nyní využívat jednu technologii od jednoho dodavatele. Dalším přínosem modernizace je zlepšení pokrytí v některých řidčeji osídlených oblastech a uvnitř budov. Nová technologie má totiž citlivější elektroniku na straně příjmu signálu.

Prezentace z tiskové snídaně je k dispozici zde.


 
O společnosti

 

T-Mobile je největší operátor v ČR, který poskytuje mobilní služby již 6,5 milionům zákazníků. Neustále inovuje a rozšiřuje mobilní infrastrukturu a jako digitální leader T-Mobile zásadně přispívá digitalizaci Česka budováním a rozvojem optické infrastruktury s cílem naplnit svou dlouhodobou vizi o Propojené zemi.
Na průmyslovém využití 5G sítí T-Mobile spolupracuje s předními českými a moravskými technickými univerzitami, na nichž buduje privátní kampusové sítě. Společné projekty v podobě inovačních hubů a testbedů pak cíleně podporují digitalizaci firem, startupy a rozvoj inovačního prostředí v ČR.
T-Mobile je stabilním a silným partnerem malých i velkých firem, kterým nabízí nejmodernější datacentra a pokročilá řešení pro bezpečnou a spolehlivou správu dat. Služby v oblasti kybernetické bezpečnosti či cloudová a systémová řešení využívají nejen korporace a státní správa, ale také drobní živnostníci.
Jednou ze strategických priorit společnosti je ohleduplné a udržitelné podnikání. V rámci ESG agendy se T-Mobile dlouhodobě zaměřuje na opatření vedoucí ke zmírnění klimatických změn a zvyšování digitální gramotnosti české populace. Operátor cíleně podporuje neziskové organizace a znevýhodněné skupiny a pomáhá při mimořádných událostech.

Více informací o společnosti najdete na www.t-mobile.cz.

Kontakt na tiskové oddělenípress@t-press.cz