ČZU hackathon zná vítěze – chytré osvětlení a inteligentní MHD má potenciál zlepšit život nejen v univerzitním kampusu, ale i v obcích

V posledním listopadovém týdnu proběhl na půdě České zemědělské univerzity v Praze 5. ročník univerzitního hackathonu. Letošním tématem byl rozvoj inovativních řešení za využití IoT a 5G technologie, kterou v areálu kampusu implementovala společnost T-Mobile. Vítězným projektem hackathonu se stalo chytré osvětlení, které šetří energii, reaguje na pohyb a je propojené s kampusovou sítí. Speciální cenu pak získala aplikace sledující vytíženost MHD na trase Praha Dejvická – ČZU. Oba oceněné projekty přitom mají potenciál využití a zlepšení života nejen v rámci univerzitních kampusů, ale všech oblastí s privátní 5G sítí, tedy případně i městských částí a samospráv.

 

Univerzitní kampus na ČZU prochází postupnou digitalizací a modernizací, na které se podílí společnost T-Mobile budováním privátní 5G Stand Alone (SA) sítě. Pátý ročník hackathonu se proto zaměřil právě na potenciál tohoto nejmodernějšího internetového připojení a možností, kterými může usnadnit život nejen v univerzitním kampusu. 

 

Vítězem hackathonu se stali Vojtěch Šebesta a Petr Zdvořáček z týmu UNI Beer Group, kteří představili systém chytrých lamp využívajících 5G technologii k propojení s univerzitní sítí osvětlení. Chytré osvětlení se přizpůsobuje pohybu v areálu, a tím výrazně šetří energii. Lampy zároveň zobrazují počet volných parkovacích míst, jsou propojené s bezpečnostní službou, umí rozpoznat nehodu a nabízejí i dobíjení pro elektromobily. Vítězný tým získal kromě hlavní ceny odborné poroty také cenu veřejnosti a cenu od společnosti T-Mobile. Speciální ocenění za nejsympatičtější projekt a balíček 5G dat pak obdržel tým Kid Crowd Terezy Čížkové, Petra Šimka a Lukáše Kováře, který vyvinul aplikaci sledující vytíženost městské dopravy na trase od stanice metra A – Dejvická na půdu univerzitního kampusu. T-Mobile ocenil nejen kreativní komiksové zpracování nápadu, ale i potenciál řešení, které mohou využít také samosprávy například v rámci plánování frekvence jízd MHD.

 

V hackathonu soutěžilo sedmnáct 2-3členných studentských týmů ze všech univerzitních fakult. Všechny nápady se soustředily na rozvoj a budování chytrých řešení nejen v rámci univerzitního kampusu, ale měly být potenciálně přenositelné do vesnic či měst. Společným jmenovatelem projektů pak bylo právě využití možností nejmodernější privátní 5G SA sítě od T-Mobile.

 

„Univerzitní kampusy jsou ideálním prostředím, kde můžeme realizovat inovativní projekty a ověřovat koncepty nových řešení s využitím naší nejmodernější a nejrychlejší 5G sítě. Hackathon přinesl řadu skvělých nápadů a věřím, že mnohé z nich bude možné dále rozvíjet v rámci projektu ČZU Smart Digital Campus a naší 5G sítě, jejíž potenciál je obrovský,“ doplňuje Jindřich Hemer, Customer Solution Design Expert ze společnosti T-Mobile.

 

Téma 5G sítí, které vládlo letošnímu ročníku hackathonu, představovalo pro studenty výzvu v podobě zcela nové technologie. Pohled studentů-soutěžících tak přinesl nové nápady, které zapadají do procesu modernizace a digitalizace České zemědělské univerzity.

 

Při slavnostním vyhlášení vítězů rektor ČZU profesor Petr Sklenička ocenil, že se účastníkům podařilo v krátkém čase připravit tak skvělé nápady, a dodal: „Ta soutěž mě skutečně inspirovala, protože pokud jde o Smart Digital Campus, je tu jedna překážka. Existují dva světy, které se dost špatně domlouvají – na jedné straně svět techniků, kteří novým technologiím rozumějí, a pak jsou tu pedagogové, vědci, kteří nevědí, co od nich mohou očekávat. I proto mě nadchla forma soutěže hackathonu a rád bych ji pootočil směrem k zaměstnancům a zapojil je. Myslím, že by to mohlo přinést nápady a neotřelá řešení.“

 

Kvestor ČZU a jeden z duchovních otců myšlenky digitalizace kampusu Jakub Kleindienst věří, že výsledky hackathonu mohou zlepšit nejen život v kampusu, ale pomohou i široké veřejnosti v praxi. „S myšlenkou digitalizace kampusu jsme přišli zhruba před rokem a jsem rád, že i díky Hackathonu 2021 a jeho partnerům se tento proces uvádí v život. Velice mě těší, že se tu sešlo sedmnáct týmů v souboji o nápady, jimiž mohou přispět k úspěchu projektu chytrého digitálního kampusu.“

 

Děkan Provozně ekonomické fakulty Martin Pelikán ocenil hojnou účast a připojil svůj náhled na aktivity tipu hackathonu: „Je to výborná platforma pro hledání vhodného uplatnění pro nové technologie. Protože technologie jsou samy o sobě jen nástroje a pokud nejsou správně využívány a pochopeny tak, aby nám efektivně sloužily, nemohou být úspěšné. Studentům přeji, ať se jejich nápady společně s T-Mobilem a dalšími partnery podaří realizovat.“

 

Partnery letošního hackathonu byly společnosti T-Mobile, Backbone, Jump-Tech, Ministerstvo průmyslu a obchodu a 5G Aliance, které doplnily hackathon odbornými přednáškami na témata související s digitalizací a využitím technologie 5G a IoT v praxi a nabídly i odborné konzultace všem soutěžním týmům.

 

T-Mobile spolupracuje s univerzitním prostředím

T-Mobile se jako leader v oblasti digitalizace dlouhodobě zaměřuje na spolupráci s univerzitním prostředím. S předními českými univerzitami buduje privátní kampusové sítě využívající nejmodernější technologie 5G. Společné projekty v podobě inovačních hubů a testbedů pak cíleně podporují digitalizaci firem, startupy a rozvoj inovačního prostředí.


 
O společnosti

 

T-Mobile je největší operátor v ČR, který poskytuje mobilní služby již 6,5 milionům zákazníků. Neustále inovuje a rozšiřuje mobilní infrastrukturu a jako digitální leader T-Mobile zásadně přispívá digitalizaci Česka budováním a rozvojem optické infrastruktury s cílem naplnit svou dlouhodobou vizi o Propojené zemi.
Na průmyslovém využití 5G sítí T-Mobile spolupracuje s předními českými a moravskými technickými univerzitami, na nichž buduje privátní kampusové sítě. Společné projekty v podobě inovačních hubů a testbedů pak cíleně podporují digitalizaci firem, startupy a rozvoj inovačního prostředí v ČR.
T-Mobile je stabilním a silným partnerem malých i velkých firem, kterým nabízí nejmodernější datacentra a pokročilá řešení pro bezpečnou a spolehlivou správu dat. Služby v oblasti kybernetické bezpečnosti či cloudová a systémová řešení využívají nejen korporace a státní správa, ale také drobní živnostníci.
Jednou ze strategických priorit společnosti je ohleduplné a udržitelné podnikání. V rámci ESG agendy se T-Mobile dlouhodobě zaměřuje na opatření vedoucí ke zmírnění klimatických změn a zvyšování digitální gramotnosti české populace. Operátor cíleně podporuje neziskové organizace a znevýhodněné skupiny a pomáhá při mimořádných událostech.

Více informací o společnosti najdete na www.t-mobile.cz.

Kontakt na tiskové oddělenípress@t-press.cz