Sea Hero VR poskytne přesnější data o lidské prostorové orientaci

Přichází VR verze mobilní hry Sea Hero, jež shromáždila data od tří milionů hráčů
Virtuální realita umožní detailnější a přesnější diagnostiku prostorové orientace lidí
Patnáctkrát přesnější navigační údaje než u mobilní verze

Deutsche Telekom (DT) rozšiřuje úspěšný projekt Sea Hero, jenž formou mobilní hry poskytuje vědcům celosvětově nejrozsáhlejší soubor dat pomáhající při výzkumu a léčbě demence. Nyní přichází další milník, Sea Hero VR – celosvětově první hra ve virtuální realitě, jejímž hraním mohou lidé pomáhat při výzkumu demence, a poskytnout tak odborníkům ještě přesnější data o lidské prostorové orientaci. Sea Hero VR stejně jako předchozí mobilní verzi spustil v České republice T-Mobile, dceřiná společnost DT.

„Varianta hry Sea Hero určená pro virtuální realitu nám pomůže dále rozšířit a upřesnit cenné údaje získané mobilní verzí," říká Jakub Hort z Neurologické kliniky 2. LF UK a FN Motol, odborný garant projektu Sea Hero v České republice. „V prostředí VR hry se nám podařilo replikovat velmi spolehlivé laboratorní experimenty, které formáty jako video nebo mobilní hra neumožňují. Intuitivní povaha virtuální reality navíc hru zpřístupňuje i těm, kteří nejsou schopni pochopit funkci mobilní hry – například lidem s pokročilou demencí,” dodává Hugo Spiers z britské University College London, který se podílí na analýze anonymních herních dat.

Data shromážděná v rámci Sea Hero mohla určit orientaci hráče v rozmezí 22,5 °. Virtuální realita tento rozsah zmenšuje na 1,5 °, což vědcům poskytuje 15x přesnější navigační údaje. Pouhé dvě minuty strávené hraním hry Sea Hero VR shromáždí ekvivalent pěti hodin klasického laboratorního výzkumu.

Na vzniku hry Sea Hero VR se – stejně jako u mobilní verze – podíleli Alzheimer’s Research, University College London, University of East Anglia a herní vývojáři Glitchers. Hra Sea Hero VR byla vyvinuta pro brýle pro virtuální realitu Samsung Gear VR a je zdarma ke stažení v Oculus Store. Původní mobilní hra Sea Hero je nadále bezplatně k dispozici na App Store a v Google Play.

Deutsche Telekom představil projekt Sea Hero v květnu 2016. Mobilní hra je mimořádně úspěšná – dosud si ji stáhly zhruba tři miliony uživatelů, kteří jejím hraním poskytli vědcům data odpovídající 12 tisícům let klasického výzkumu. Jde tak o největší studii svého druhu v dějinách. Předběžné poznatky z analýzy souboru dat byly prezentovány na prestižní konferenci Neuroscience 2016 v San Diegu a hra je nyní testována pro použití v klinickém prostředí (více v této tiskové zprávě).

Lokálním partnerem projektu Sea Hero v České republice je Alzheimer nadační fond zaměřený na podporu výzkumu Alzheimerovy choroby a dalších onemocnění mozku, která vedou k poruchám kognitivních funkcí a demenci (více na alzheimernf.cz).


 
O společnosti

 

T-Mobile je největší operátor v ČR, který poskytuje mobilní služby již 6,5 milionům zákazníků. Neustále inovuje a rozšiřuje mobilní infrastrukturu a jako digitální leader T-Mobile zásadně přispívá digitalizaci Česka budováním a rozvojem optické infrastruktury s cílem naplnit svou dlouhodobou vizi o Propojené zemi.
Na průmyslovém využití 5G sítí T-Mobile spolupracuje s předními českými a moravskými technickými univerzitami, na nichž buduje privátní kampusové sítě. Společné projekty v podobě inovačních hubů a testbedů pak cíleně podporují digitalizaci firem, startupy a rozvoj inovačního prostředí v ČR.
T-Mobile je stabilním a silným partnerem malých i velkých firem, kterým nabízí nejmodernější datacentra a pokročilá řešení pro bezpečnou a spolehlivou správu dat. Služby v oblasti kybernetické bezpečnosti či cloudová a systémová řešení využívají nejen korporace a státní správa, ale také drobní živnostníci.
Jednou ze strategických priorit společnosti je ohleduplné a udržitelné podnikání. V rámci ESG agendy se T-Mobile dlouhodobě zaměřuje na opatření vedoucí ke zmírnění klimatických změn a zvyšování digitální gramotnosti české populace. Operátor cíleně podporuje neziskové organizace a znevýhodněné skupiny a pomáhá při mimořádných událostech.

Více informací o společnosti najdete na www.t-mobile.cz.

Kontakt na tiskové oddělenípress@t-press.cz