Sledování automobilu už je dostupné pro každého

  • Produkt SGS a T-Mobile CarNet k dispozici už za 199 Kč měsíčně
  • Monitoring - navigace - zabezpečení
  • Získaná data lze jednoduše využít pro efektivní řízení vozového parku

Praha 14. února 2005 - Prakticky každý při koupi vozu zvažuje, jak jej ochránit před případnou krádeží. Do luxusních vozů se montují složité a drahé sledovací systémy. T-Mobile a SGS přinášejí na trh nový systém CarNet, který je dostupný také majitelům levnějších vozů. Systém kombinuje výhody mobilní telefonní sítě GSM a přesného satelitního určování polohy GPS.

Donedávna se ceny takových řešení pohybovaly v desetitisícových částkách a jejich instalace a správa byly poměrně složité, takže je využívaly především velké dopravní firmy. Samotné zařízení CarNet však stojí v plné ceně pouze 7999 Kč a měsíční poplatek za provoz činí jen 199 Kč. Při podpisu smlouvy na dobu určitou  je pak úvodní cena zařízení dotována na částku 999 Kč a splácí se ve zvýšeném měsíčním poplatku za využívání služby. "Při takové ceně už se zařízení vyplatí i ve vozech nižší střední kategorie, jako je třeba Škoda Fabia," říká Jiří Zerzáň, technický ředitel společnosti SGS.

Podle policejních statistik bylo loni nahlášeno 23 133 krádeží dvoustopých vozidel, přičemž se objasnilo 3509 z nich. Vozidel navrácených majiteli bylo však ještě o něco méně. "Lupiči dnes umějí překonat v podstatě veškeré zabezpečení vozu, takže jeho krádeži v podstatě zabránit nelze. Řešení CarNet však velmi zvyšuje šanci na dopadení zloděje a navrácení vozu. Zabezpečení je nenápadné a před mobilním signálem se v podstatě nelze schovat," dodává Jaroslav Macnar ze společnosti T-Mobile.

Systém CarNet se skládá ze zařízení, obsahujícího řídicí GSM jednotku s modulem SIEMENS a GPS anténou, a software, s jehož pomocí je možné sledovat vozidla. Zařízení ve voze je možné ještě doplnit například o PDA terminál, který se po nahrání mapových podkladů promění v navigační zařízení. "Náš systém se dá rozšiřovat o další funkcionality,  takže slouží nejen pro přenos dat určujících polohu, ale také pro jiné informace o stavu vozu. Samozřejmě je možné je využít také pro zvýšení ochrany automobilu před krádeží," vysvětluje J. Zerzáň. Zařízení je navrženo tak, aby jeho instalace a provoz byly co nejjednodušší. Instalaci může provádět libovolný autoservis a její délka je kolem jedné hodiny.

Systém CarNet využívají také různé firmy, včetně středních a menších společností s menším počtem firemních vozů, neboť tak mohou snadno sledovat pohyb svých automobilů a díky tomu výrazně zefektivnit jejich využívání. "Existuje celá řada zařízení umožňujících sledování polohy vozidel, nicméně spojení technologie GSM a satelitního určování polohy GPS při zachování poměrně nízké ceny zpřístupňuje službu dosud využívanou prakticky výhradně firmami také majitelům soukromých vozidel," doplňuje J. Macnar.

Firmy mohou s pomocí systému CarNet snadno sledovat pohyb všech svých vozidel a získaná data analyzovat a využít například pro optimalizaci pravidelných tras. Řidiči těchto vozů jistě uvítají také to, že nemusí ručně vypisovat knihu jízd, neboť tu může systém vytvářet automaticky. "Obchodní firmy mohou navrhnout lepší trasy pro své zástupce a získají také dokonalý přehled o jejich cestách a efektivitě využití pracovního času. Servisní společnosti přesně vědí, kde se nacházejí jejich technici a podle toho mohou lépe organizovat jejich přesuny na další místa zásahu. V každém případě dochází ke zvýšení efektivity využití firemních vozidel a k omezení jejich zneužívání," uvádí J. Zerzáň. Svá slova dokládá i čísly z průzkumu odborného časopisu Fleet firemní automobily z ledna 2004, který vyčíslil roční úsporu na provoz jednoho firemního osobního automobilu na zhruba 55 tisíc korun. Do této částky započítává jak palivo a provozní náklady, tak i diety. Při takto nízkých investičních a provozních nákladech vychází návratnost na zhruba dva až tři měsíce.

"Snažíme se nabízet ta nejlepší řešení v oblasti mobilní komunikace a jsme rádi, když naši síť využívají firmy, jako je SGS, aby přinesly další inovativní služby s přidanou hodnotou, které trh akceptuje," dodává Jiří Hájek. T-Mobile provozuje speciální portál T-Mobile Partnership, který slouží pro firmy, jež chtějí spolupracovat na vývoji řešení využívajících síť T-Mobile. Právě tzv. partnerská řešení v sobě ukrývají velký potenciál, neboť dokáží nacházet nová využití mobilních komunikací.

Pozn: Ceny jsou bez DPH 19%.

SGS, a.s.
Společnost SGS, a.s. se zabývá vývojem, výrobou a prodejem telekomunikačních zařízení pro monitorování, regulaci a řízení průmyslových zařízení. Společnost dodává komplexní řešení pro snímání a přenos sledovaných fyzikálních veličin, jejich centrální sběr, systémy pro vzdálený dohled a řízení technologických procesů pomocí sítě mobilních operátorů GSM a služby GPRS. Svým zákazníkům poskytuje  telekomunikační a konzultační služby v oblasti mobilní komunikace a sběru dat již na více než 20.000 zařízeních. Všechna dodávaná zařízení jsou postavena na špičkové technologii komunikačních modulů společnosti Siemens. Společnost SGS, a. s. je Solution partner společnosti T-Mobile. Více informací o společnosti a jejích produktech naleznete na ww.sgs-system.cz nebo www.sledovaniaut.cz.


Kontakty pro novináře - CarNet :

Projekt CarNet
Ing. Jiří Zerzáň, technický ředitel
člen představenstva SGS, a.s.
Jaktáře 1475, 686 05 Uherské Hradiště
Tel: +420 572 433 102
Mobil: +420 737 277 102
E-mail: jiri.zerzan@sgs-system.cz

SYNOT Holding
Ing. Vladimíra Pavlíčková
tisková mluvčí holdingu SYNOT
Mobil: +420 602 252 609
E-mail: vladimira.pavlickova@synot.cz


 
O společnosti

 

T-Mobile je největší operátor v ČR, který poskytuje mobilní služby již 6,5 milionům zákazníků. Neustále inovuje a rozšiřuje mobilní infrastrukturu a jako digitální leader T-Mobile zásadně přispívá digitalizaci Česka budováním a rozvojem optické infrastruktury s cílem naplnit svou dlouhodobou vizi o Propojené zemi.
Na průmyslovém využití 5G sítí T-Mobile spolupracuje s předními českými a moravskými technickými univerzitami, na nichž buduje privátní kampusové sítě. Společné projekty v podobě inovačních hubů a testbedů pak cíleně podporují digitalizaci firem, startupy a rozvoj inovačního prostředí v ČR.
T-Mobile je stabilním a silným partnerem malých i velkých firem, kterým nabízí nejmodernější datacentra a pokročilá řešení pro bezpečnou a spolehlivou správu dat. Služby v oblasti kybernetické bezpečnosti či cloudová a systémová řešení využívají nejen korporace a státní správa, ale také drobní živnostníci.
Jednou ze strategických priorit společnosti je ohleduplné a udržitelné podnikání. V rámci ESG agendy se T-Mobile dlouhodobě zaměřuje na opatření vedoucí ke zmírnění klimatických změn a zvyšování digitální gramotnosti české populace. Operátor cíleně podporuje neziskové organizace a znevýhodněné skupiny a pomáhá při mimořádných událostech.

Více informací o společnosti najdete na www.t-mobile.cz.

Kontakt na tiskové oddělenípress@t-press.cz