T-Mobile – hospodářské výsledky Q3 2021: Enormní nárůst objemu přenesených dat, propojování Česka kvalitní a stabilní infrastrukturou a nová generace mobilních tarifů

  • růst provozního zisku a stabilní hospodaření
  • zdvojnásobené pokrytí 5G signálem, optické přípojky již v 70 městech ČR
  • vznik inovačního hubu na CIIRC ČVUT
  • výrazný růst počtu zákazníků využívajících mobilní služby i objemu přenesených dat

T-Mobile zveřejnil své hospodářské výsledky ke konci 3. čtvrtletí, které se nesou ve znamení růstu celkových tržeb. Společnost se výrazně soustředila na intenzivní rozvoj optické infrastruktury a sítě 5. generace, protože propojení země sítí kvalitního vysokorychlostního internetu vnímá jako klíčové pro budoucí konkurenceschopnost České republiky. Svou pozici technologického leadera posilovala i v rámci spolupráce s akademickou sférou při výstavbě inovativních laboratoří - tzv. testbedů. Mobilní služby T-Mobile využívá již téměř 6,3 milionu zákazníků a třetí čtvrtletí potvrdilo rostoucí zájem Čechů o datové služby, kterému vyšla společnost vstříc novými výhodnými tarify i službou Pořád online.

Finanční ukazatele

T-Mobile ke konci třetího čtvrtletí zaznamenal růst celkových tržeb, které se vyšplhaly na 21,4 miliardy Kč a v porovnání se stejným obdobím loňského roku stouply o 2,9 %. Ukazatel EBITDA potvrdil stabilní hospodaření společnosti a meziročně vzrostl o 5 %.

„I ve třetím čtvrtletí letošního roku vykazuje T-Mobile Czech Republic silnou pozici na telekomunikačním trhu a díky svým expertním a komplexním službám je pevnou oporou mobilních i firemních zákazníků v každodenním soukromém i pracovním životě,“ říká Pavel Hadrbolec, finanční ředitel T-Mobile Czech Republic.

T-Mobile naslouchá zákaznickým potřebám

Mobilní služby T-Mobile využívalo ke konci třetího čtvrtletí roku 2021 téměř 6,3 milionu zákazníků, což je meziroční nárůst o 1,3 %. Ve srovnání se stejným obdobím předchozího roku klesl počet majitelů předplacených karet a vzrostl podíl tarifních zákazníků, kteří tvoří cca 60 %. Díky novým tarifům a službám šitým přesně na míru zákaznickým potřebám výrazně vzrostl počet nově příchozích zákazníků využívajících mobilní služby, kterých ke konci čtvrtletí přibylo 81 000. Služby vysokorychlostního připojení využívá již 386 000 zákazníků a o 14 %, na 210 000, vzrostl i počet zákazníků T-Mobile TV.

Spotřeba dat a služeb

T-Mobilejiž tradičně ve třetím čtvrtletí nabídl svým zákazníkům neomezená data zdarma a dále tak podpořil trend zvyšující se spotřeby dat, kdy se Češi učí využívat mobilní internet naplno. Objem přenesených dat tak v meziročním srovnání vzrostl o 63 %. Mírně vzrostl i počet provolaných minut (o 3,4 %), zatímco pokračoval setrvalý trend poklesu zasílání SMS – meziročně téměř o 10 %. Na rostoucí využití mobilních dat reaguje nové tarifní portfolio představené na konci srpna, které uživatelům přineslo větší objem dat a službu Pořád online, umožňující využívat základní služby na datech, jako jsou messengery, mapy, počasí nebo bankovnictvíi po vyčerpání dat v tarifu.

Propojené Česko – rozšiřování sítě 5G i optické infrastruktury

T-Mobile od září pokrývá svou sítí páté generace 10,4 % české populace a do konce roku chce poskytnout signál 5G více než 25 % obyvatel ČR. Během srpna spustil dalších 270 vysílačů a celkem jich už provozuje více než 600. Rychlým internetem přes LTE a 5G síť pokryl i další stanice pražského metra a zákazníci se nyní připojí téměř po celé trase metra A s výjimkou rekonstruované stanice Jiřího z Poděbrad. Pokračuje také výstavba sítí optického internetu, kterými T-Mobile pokrývá už více než 250 000 domácností v 70 městech ČR.

Investice do inovací v podobě univerzitních testbedů

Významného rozšíření doznala spolupráce T-Mobile s ČVUT. Skupina Deutsche Telekom vybrala Český Institut Informatiky a robotiky – CIIRC při ČVUT jako svoje partnerské centrum pro aplikovaný výzkum Průmyslu 4.0 a pod záštitou mezinárodního technologického inkubátoru Hubraum zde vznikl inovační hub pro české studenty, startupy a malé a střední firmy. CIIRC je jedním z prvních akademických pracovišť v Evropě s vlastní 5G Stand Alone (SA) mobilní kampusovou sítí, díky které bude moci spolu s T-Mobile lépe podpořit vývoj řešení pro digitální transformaci ČR. Úspěch slavil i projekt privátní kampusové sítě, kterou T-Mobile vybudoval na Vysoké škole báňské – Technické univerzitě Ostrava, a který se nedávno umístil mezi pěti nejlepšími v soutěži Cena za Průmysl 4.0 pořádané Svazem průmyslu a dopravy ČR.

“V T-Mobile si uvědomujeme, že širokému nasazení technologie 5G v průmyslové praxi by mělo předcházet rozsáhlé testování jednotlivých řešení, aby se ověřila jejich 100% funkčnost v komplexním průmyslovém prostředí. Ideálním místem pro takové testování je právě akademická půda. Proto jsme rádi, že stále rozšiřujeme naši spolupráci s předními českými univerzitami, ve kterých se podílíme na budování testovacích a vývojových prostředí – tzv. testbedů –, které slouží nejen k výuce, ale zejména k výzkumu a vývoji a k testování průmyslových řešení za použití nejmodernějších technologií, říká Luboš Lukasík, ředitel divize pro firemní zákazníky a státní správu.

Neomezené Sportovní léto rozhýbalo i rozdatovalo Česko

Úspěšným projektem se stala letní kampaň Sportovní neomezené léto, která vybízela k aktivnímu trávení léta ve společnosti neomezených dat pro zaznamenávání sportovních úspěchů či rodinných víkendových aktivit. T-Mobile zároveň vzdal hold českým vrcholovým sportovcům a zahrnul je do své nadlinkové i podlinkové komunikace v rámci víkendových pátrání po venkovních sportovištích. Službu si během dvou a půl měsíců aktivovalo 980 563 zákazníků a průměrná spotřeba dat vzrostla na 15,1 GB.

Od července si nejen sportovní výkony mohou zákazníci T-Mobile měřit, aniž by s sebou měli svůj mobilní telefon. A to díky unikátní službě Apple Watch Connection, která umožňuje naplno využívat hodinky Apple Watch Cellular bez blízkosti spárovaného telefonu. T-Mobile je momentálně jediným mobilním operátorem, který tuto službu v České republice nabízí.


 
O společnosti

 

T-Mobile je největší operátor v ČR, který poskytuje mobilní služby již 6,5 milionům zákazníků. Neustále inovuje a rozšiřuje mobilní infrastrukturu a jako digitální leader T-Mobile zásadně přispívá digitalizaci Česka budováním a rozvojem optické infrastruktury s cílem naplnit svou dlouhodobou vizi o Propojené zemi.
Na průmyslovém využití 5G sítí T-Mobile spolupracuje s předními českými a moravskými technickými univerzitami, na nichž buduje privátní kampusové sítě. Společné projekty v podobě inovačních hubů a testbedů pak cíleně podporují digitalizaci firem, startupy a rozvoj inovačního prostředí v ČR.
T-Mobile je stabilním a silným partnerem malých i velkých firem, kterým nabízí nejmodernější datacentra a pokročilá řešení pro bezpečnou a spolehlivou správu dat. Služby v oblasti kybernetické bezpečnosti či cloudová a systémová řešení využívají nejen korporace a státní správa, ale také drobní živnostníci.
Jednou ze strategických priorit společnosti je ohleduplné a udržitelné podnikání. V rámci ESG agendy se T-Mobile dlouhodobě zaměřuje na opatření vedoucí ke zmírnění klimatických změn a zvyšování digitální gramotnosti české populace. Operátor cíleně podporuje neziskové organizace a znevýhodněné skupiny a pomáhá při mimořádných událostech.

Více informací o společnosti najdete na www.t-mobile.cz.

Kontakt na tiskové oddělenípress@t-press.cz