Klub Školáček přispívá k integraci žateckých romských dětí

  • Klub Školáček pomáhá sociálně znevýhodněným dětem zvládat základní školu
  • Volný čas dětí vyplňují kroužky, výlety a poznávací a kulturní akce
  • Fond T-Mobile podržel klub v kritické chvíli

Praha/Žatec 13. února 2007 - Pro děti ze sociálně znevýhodněného prostředí, zejména z romských rodin, bývá vstup do první třídy základní školy jedním z nejtěžších okamžiků jejich života. Nové prostředí a nároky na ně kladené často nezvládají a ocitají se záhy ve speciálních školách, které jejich problémy spíše prohlubují. V Žatci tomuto stereotypu vzdoruje Sdružení pro podporu integrace, které pro romské děti založilo klub Školáček.

"Sdružení pracuje s romskými dětmi už několik let. Práce dobrovolníků je obdivuhodná. Dětem se věnují pět dní v týdnu, učí je pracovat, odpočívat i bavit se," říká Martina Kemrová, manažerka firemní komunikace společnosti T-Mobile. Cílem sdružení je udržet romské děti v základním školství. "Chceme zabránit tomu, aby se ztrácely ve speciálkách... A pak i v životě," dodává Petr Antoni, koordinátor projektů Sdružení.

Klub Školáček Sdružení založilo na základě předchozích zkušeností koncem roku 2005. Jeho hlavním programem je dovzdělávání romských dětí a naplnění jejich volného času. Klub pro děti připravuje nejrůznější aktivity - pracovní a výtvarné kroužky, hry, poznávací a kulturní akce, víkendové výlety. Děti mají vlastní sportovní oddíl, hrají fotbal a košíkovou, dívky navštěvují Dívčí klub. Do Školáčku chodí celkem asi 45 dětí.

Činnost Sdružení podporují 1. ZŠ Žatec, žatecký pracovní úřad i radnice, příspěvky získává od sponzorů. Rozpočet Sdružení na jeden školní rok činí zhruba 200 tisíc korun. Rodiče dětí, které klub Školáček navštěvují, přispívají na jeho provoz částkou 200 korun ročně. Loni však činnost Sdružení byla téměř zastavena z finančních důvodů. Organizace ale získala grant od Fondu T-Mobile na projekt Školáček ve výši 120 tisíc korun. "Díky grantu jsme mohli v práci pokračovat," říká P. Antoni a dodává: "Prostředky z dotace postupně čerpáme na realizaci plánovaných akcí, na nájmy a na pořízení vzdělávacích pomůcek. Činnost klubu je zajištěna do konce školního roku."

Fond T-Mobile v loňském roce na podporu projektů neziskových občanských společností rozdělil celkem 5,4 mil. Kč, z toho Komunitní nadace Euroregionu Labe, jež působí na Lounsku a Žatecku, přidělila 26 projektům granty v celkové výši 1,97 milionu korun.


 
O společnosti

 

T-Mobile je největší operátor v ČR, který poskytuje mobilní služby již 6,5 milionům zákazníků. Neustále inovuje a rozšiřuje mobilní infrastrukturu a jako digitální leader T-Mobile zásadně přispívá digitalizaci Česka budováním a rozvojem optické infrastruktury s cílem naplnit svou dlouhodobou vizi o Propojené zemi.
Na průmyslovém využití 5G sítí T-Mobile spolupracuje s předními českými a moravskými technickými univerzitami, na nichž buduje privátní kampusové sítě. Společné projekty v podobě inovačních hubů a testbedů pak cíleně podporují digitalizaci firem, startupy a rozvoj inovačního prostředí v ČR.
T-Mobile je stabilním a silným partnerem malých i velkých firem, kterým nabízí nejmodernější datacentra a pokročilá řešení pro bezpečnou a spolehlivou správu dat. Služby v oblasti kybernetické bezpečnosti či cloudová a systémová řešení využívají nejen korporace a státní správa, ale také drobní živnostníci.
Jednou ze strategických priorit společnosti je ohleduplné a udržitelné podnikání. V rámci ESG agendy se T-Mobile dlouhodobě zaměřuje na opatření vedoucí ke zmírnění klimatických změn a zvyšování digitální gramotnosti české populace. Operátor cíleně podporuje neziskové organizace a znevýhodněné skupiny a pomáhá při mimořádných událostech.

Více informací o společnosti najdete na www.t-mobile.cz.

Kontakt na tiskové oddělenípress@t-press.cz