Zrakově postižení dostali nové pomůcky

  • Fond T-Mobile věnoval 100 000 Kč na účely sociální rehabilitace zrakově postižených
  • Součástí péče je také úzká spolupráce s lékaři

Praha/Hradec Králové 21. února 2007 - Nevidomí lidé a osoby se zbytky zraku, které potkalo toto postižení v důsledku nemoci nebo úrazu, se vracejí do běžného života velmi obtížně. Mohou jim v tom pomoci nejen obětaví lidé z jejich okolí, ale také důmyslné technické pomůcky. Obojí naleznou v Tyfloservisu. Tato obecně prospěšná společnost sídlí v Praze a v každém krajském městě má své regionální středisko. Královehradecká pobočka loni vypracovala projekt "Když silnější brýle nestačí", který částkou 100 000 korun podpořil Fond T-Mobile prostřednictvím Nadace Via.

"Většina z příspěvku Fondu T-Mobile byla určena na nákup nejmodernějších pomůcek, které zrakově postiženým usnadní jejich nelehký úkol stát se maximálně soběstačnými," říká Martina Kemrová, manažerka firemní komunikace společnosti T-Mobile.

Tyfloservis pro své klienty pořídil sadu lup auto Raylite s LED osvětlením, rukojeti k systému Vario Plus, filtrové předvěsy a jiné speciální optické i neoptické pomůcky. Mezi ně například patří elektronický zápisník se speciálním softwarem Supernova, jenž dokáže zvětšit grafické prostředí, a má i hlasový výstup a optotypy, které slouží pro diagnostiku zrakové ostrosti.

"Grant z Fondu T-Mobile je pro nás velkou pomocí," říká Martina Šonská, vedoucí královéhradeckého střediska Tyfloservis. "V rámci rehabilitace pomáháme našim klientům vybrat nejvhodnější pomůcky vzhledem k charakteru a rozsahu poškození zraku, učíme je s nimi pracovat a poradíme jim, jak je získat," vysvětluje. Centrum v Hradci Králové přitom spolupracuje s očním lékařem - specialistou, který může pomůcku předepsat. Pokud je to možné, Tyfloservis klientovi pomůcku půjčí na dobu, než bude mít vlastní.

Další část prostředků je věnována na komunikaci s očními lékaři. "Připravujeme pro ně informační materiály o činnosti naší společnosti, aby k nám mohli nasměrovat své pacienty," upozorňuje Šonská a dodává: "Tuto část projektu 'Když silnější brýle nestačí' budeme realizovat teď na jaře."

Královehradecké středisko navštíví ročně přibližně 240 zrakově postižených lidí. Většina z nich sem chodí pro konzultace a vyzkoušet pomůcky, ale asi 25 klientů každý rok absolvuje některý ze speciálních kurzů, které Tyfloservis nabízí. Organizace také pořádá přednášky a semináře pro lékaře, sociální pracovníky a veřejnost, školení pro průvodce nevidomých, ale i kulturní a společenské akce.


 
O společnosti

 

T-Mobile je největší operátor v ČR, který poskytuje mobilní služby již 6,5 milionům zákazníků. Neustále inovuje a rozšiřuje mobilní infrastrukturu a jako digitální leader T-Mobile zásadně přispívá digitalizaci Česka budováním a rozvojem optické infrastruktury s cílem naplnit svou dlouhodobou vizi o Propojené zemi.
Na průmyslovém využití 5G sítí T-Mobile spolupracuje s předními českými a moravskými technickými univerzitami, na nichž buduje privátní kampusové sítě. Společné projekty v podobě inovačních hubů a testbedů pak cíleně podporují digitalizaci firem, startupy a rozvoj inovačního prostředí v ČR.
T-Mobile je stabilním a silným partnerem malých i velkých firem, kterým nabízí nejmodernější datacentra a pokročilá řešení pro bezpečnou a spolehlivou správu dat. Služby v oblasti kybernetické bezpečnosti či cloudová a systémová řešení využívají nejen korporace a státní správa, ale také drobní živnostníci.
Jednou ze strategických priorit společnosti je ohleduplné a udržitelné podnikání. V rámci ESG agendy se T-Mobile dlouhodobě zaměřuje na opatření vedoucí ke zmírnění klimatických změn a zvyšování digitální gramotnosti české populace. Operátor cíleně podporuje neziskové organizace a znevýhodněné skupiny a pomáhá při mimořádných událostech.

Více informací o společnosti najdete na www.t-mobile.cz.

Kontakt na tiskové oddělenípress@t-press.cz